Realizácia aktivít projektu EÚ v roku 2010

V rámci 2.1 Vzdelávacích aktivít pre pedagógov sa učiteľky I. stupňa pod vedením PaedDr. A. Ševčíkovej zúčastnili školenia pre získanie kompetencií na prácu s Activstudio Professional dňa 21.2.2010.

2.1 Vzdelávacie aktivity pre pedagógov

Povolanie učiteľa znamená celoživotné vzdelávanie. Učiteľ musí kráčať s dobou a musí vedieť využívať informačno-technologické možnosti.

Aj na našej škole vyučujúce l. stupňa využívajú prostriedky IKT na modernizáciu vyučovania. Na spoločných stretnutiach si pod vedením PaedDr.  A. Ševčíkovej vymieňajú poznatky a skúsenosti s prácou na interaktívnej tabuli v programe Activstudio Professional.

Interaktívna tabuľa umožňuje žiakom pracovať na veľkej ploche (akoby na vlastnom počítači a myšou = interaktívnym perom), je prepojená s internetom a využívajú sa na nej rôzne výučbové programy. Žiaci sa na hodiny s využitím tejto tabule veľmi tešia a dokážu na nej pracovať.

7. 5. 2010 sa pedagógovia našej školy zúčastnili IV. konferencie IKT
v Prievidzi.

7. mája 2010 sme sa zúčastnili IV. konferencie IKT 2010, ktorá sa niesla pod názvom „Učíme pre život  - učíme moderne“, v priestoroch Kultúrneho a spoločenského strediska v Prievidzi. 10 pedagógov z našej školy malo možnosť načerpať nové námety pre zavádzanie zmien do vyučovania intenzívnejším používaním IKT vo vyučovacom procese, inšpirovať sa od kolegov z iných škôl pre využívanie nových metód v školskej praxi, prostredníctvom IKT optimalizovať podmienky pre celoživotné vzdelávanie a vymeniť si s nimi skúsenosti i informovať sa o nových učebných pomôckach v tejto oblasti. Naša pani učiteľka Mgr. Emília Mokošová vystúpila v sekcii prírodovedných predmetov, kde odprezen-tovala svoju prácu k učivu o cicavcoch. Počas konferencie sa jednotlivé školy prezentovali formou panelovej výstavy „IKT vo výchovno-vzdelávacom procese“.

V rámci činností odborných pracovníkov pre aktivity ku 3.4. vytvárajú pani učiteľky predvádzacie zošity a pracovné listy v predmete matematika.

Úlohou pedagógov je vytvoriť pracovné listy z matematiky pre žiakov 6. ročníka v digitálnej aj v písomnej forme a prezentácie z vybraných tém 6. ročníka. Prezentácie umožňujú lepšie vysvetlenie učiva s využitím IKT, podanie učiva modernými metódami, ktoré žiakov upútajú, vďaka čomu lepšie pochopia danú problematiku. Pracovné listy využíva p. uč. Mgr. E. Mokošová na precvičovanie učiva, skúšanie, získavanie spätnej väzby od žiakov. Sú potrebné, nakoľko učebnice neobsahujú dostatočný počet príkladov nato, aby si žiaci dané učivo osvojili a pochopili. Pracovné listy sú vytvorené pútavou, zaujímavou formou v závislosti od konkrétnej témy.

Ukážka pracovného listu z matematiky

V rámci úloh odborných pracovníkov pre aktivity ku 3.2 Inovácii didaktických prostriedkov a výučbových materiálov vytvárajú pani učiteľky predvádzacie zošity a pracovné listy v predmete biológia.

Pani učiteľka Mgr. E. Mokošová v rámci úloh v projekte vypracovala prezentácie – učebné texty z biológie pre žiakov 6. ročníka a k nim pracovné listy. Prezentácie sú vytvorené tak, aby boli zrozumiteľné, veku primerané, zaujímavé a pútavé. Využíva všetky možnosti, ktoré IKT umožňuje. Daná téma, ktorá je podaná interaktívnou formou zaujme všetkých žiakov aj tých, ktorí majú slabšie výsledky. K prezentáciám vytvára pracovné listy, ktoré môže využiť na fron-tálne opakovanie, skúšanie, upevnenie získaných vedomostí. Žiaci prejavujú veľký záujem o riešenie daných úloh, a tým si rozvíjajú svoje poznatky a vedomosti.

Ukážka prezentácie z biológie

Ukážka pracovného listu z biológie

▲ Na začiatok