Horúce kreslo pre rozprávku

Žiaci 5.ročníka sa v úvode hodiny dozvedeli o histórii vzniku ČSR, o spolužití s Čechmi v spoločnom štáte.

Vzájomné kontakty a priateľstvá medzi Čechmi a Slovákmi však nie sú vymedzené len súžitím v jednom štáte. Dokazuje to i tvorba priateľov P. Dobšinského a B. Němcovej, ktorí zbierali rozprávky. Aktivita počas hodiny sa uskutočnila formou skupinovej práce.

Každá skupina si prečítala rozprávky od jedného z daných autorov, vytvorila k nej písomný záznam, ilustráciu a zreprodukovala text spolužiakom. Žiaci si uvedomili, že pozitívne vzťahy s našimi českými susedmi pretrvávajú aj v súčasnosti. Mnohí majú v Čechách rodinu alebo priateľov. V rámci aktivity si precvičili čítanie s porozumením, prezentačné schopnosti, komunikačné zručnosti a schopnosti pracovať v tíme.