Čeština ? Bez problémov !

Žiaci 6.ročníka sa v úvode hodiny dozvedeli o histórii vzniku ČSR, o spolužití s Čechmi v spoločnom štáte.

Češtinu ani dnes, po rozdelení Československa na samostatné štáty Čechov a Slovákov, nevnímame ako ,,cudzí“ jazyk. Potvrdilo to i čítanie českého textu na hodine a následné prerozprávanie, o čom sme čítali. Hľadali sme v texte slová, ktoré sú rovnaké alebo podobné so slovenskými, a aj naopak, ktoré sú úplne odlišné a uvádzali k nim slovenské ekvivalenty.

Potom sme diskutovali, ako sa dnes dostávame do kontaktu s češtinou (rozprávky napr. Tři oříšky pro Popelku, program Česko-Slovensko má talent, českí youtuberi, česká hudba, české titulky v kinách atď.) Ako úlohu na doma majú žiaci zistiť, aké hry sa hrávali ich rodičia počas svojho detstva.