MEDZINÁRODNÝ DEŇ ŠKOLSKÝCH KNIŽNÍC

Aj v tomto školskom roku sa naša škola zapojila už do 13. ročníka súťaže k Medzinárodnému dňu školských knižníc: „ Najzaujímavejšie podujatie školských knižníc“.

Aktivity podujatia: „V našej škole so Štefánikom“

6. ročník, 7. ročník

Žiaci sa zúčastnili na besede o M. R. Štefánikovi s členom Spoločnosti M. R. Štefánika, ktorá pracuje v Prievidzi s pánom Škrinárom. Na besede si pozreli film o Štefánikovi a potom im pán Škrinár porozprával rôzne zaujímavosti z jeho života. Deti si medzitým robili poznámky, ktoré potom využili pri ďalšej aktivite. Na ďalšej hodine využili prinesené projekty v písomnej forme, ktoré si mali pripraviť i poznámky z besedy. Na základe materiálov samostatne vymýšľali príbehy o Štefánikovi v ja-forme alebo v on-forme, ktoré následne zviazali a tak vytvorili knihu príbehov Príbehy zo života nášho velikána.

Interview so Štefánikom
Žiaci sa na aktivitu pripravovali už vopred. Samostatne si predpripravili  projekty o Štefánikovi v písomnej forme. Ďalšia aktivita sa mala uskutočniť v skupinách. Vedúci skupín si vopred vylosovali kartičku s názvom toho, čím všetkým bol M. R. Štefánik – učiteľ, cestovateľ,  astronóm, pilot, vojak. Úlohou žiakov v skupinách bolo, aby sa v deň aktivity obliekli podľa toho, aké postavy si vylosovali. V pondelok 23. 10. sa uskutočnila nasledovná zážitková aktivita: Žiaci si v skupinách mali rozdeliť úlohy – moderátor, M. R. Štefánik a diváci a pripraviť si interview, v ktorom využili svoje vedomosti i prinesený materiál v projektoch. Museli dodržať všetky pravidlá interview, komunikácie, vžiť sa do svojej postavy a hrať svoje role. Následne svoje pripravené rozhovory prezentovali, pričom hlavná postava bola vždy aj oblečená v jednoduchom kostýme. V závere uskutočnili reflexiu, podelili sa so  svojimi zážitkami a spoločne si jednotlivé úlohy bodovo vyhodnotili. Najlepší boli ohodnotení známkou. Žiaci si precvičili čítanie s porozumením, komunikačné zručnosti, tvorivosť, dramatické schopnosti a zážitkovou formou sa veľa naučili o tejto významnej postave zo slovenských dejín.

.

Počúvame a čítame s porozumením
V úvode hodiny sa žiaci krátko porozprávali o tom, čo vedia o M. R. Štefánikovi z hodín dejepisu. Potom si pozreli krátkometrážny film o tejto postave. Následne si prečítali náučný text. Po prečítaní pracovali na teste, ktorý bol zameraný na overenie si aktívneho počúvania a čítania s porozumením.

3. – 4. ročník, ŠKD

Kto bol M.R. Štefánik
Starší spolužiaci oboznámili mladších žiakov na hodinách čítania s osobnosťou Milana Rastislava Štefánika. Využili pri tom aj zaujímavosti, ktoré im porozprával na besede p. Škrinár zo spolku Štefánika v Prievidzi. Určite to malo svoje opodstatnenie, veľmi ich tento človek zaujal a preto si o ňom veľa zapamätali. Presvedčila sa o tom aj p. vychovávateľka, ktorá v poobedňajších hodinách pokračovala v aktivite. M.R. Štefánik bol aj pilotom, deti napr. súťažili v skladaní lietadielok z papiera a v dĺžke ich letu.