Čitateľská gramotnosť v ŠKD

V ŠKD sa u detí rozvíjajú vedomosti, zručnosti a návyky detí. Dôležitú úlohu pri všestrannom rozvoji dieťaťa zohráva čitateľská zručnosť, ktorá napomáha k samotnému rozvoju čitateľskej gramotnosti dieťaťa. Vychovávateľky nášho ŠKD vo svojej práci s deťmi využívajú didaktické hry, čitateľské dielne, návštevy školskej knižnice a rôzne aktivity na rozvoj čítania s porozumením.

14.septembra vychovávateľka 3. oddelenia pripravila pre deti v školskej knižnici zábavno-súťažnú aktivitu „Dokáž, čo vieš“. Deti radi súťažia a tak si mohli zmerať vedomosti v jednotlivých úlohách. Vo vetách hľadali ukryté školské pomôcky, potrápili sa pri prešmyčkách, z ktorých skladali názvy rozprávok, kreslili obrázok podľa viet textu, skladali vety z poprehadzovaných slov a nakoniec hádali slová, ktoré im ich kamaráti napovedali opisom. Niektoré úlohy ich potrápili, ale aj napriek tomu súťažili so zápalom o víťazstvo.

20. septembra prváčikovia so svojou p. vychovávateľkou navštívili našu školskú knižnicu. Rozprávali sa o knihách, ktoré majú doma. V knižnici začali skúmať knihu. Zistili, že knihu napísal spisovateľ, že v každej detskej knihe sú obrázky, ktoré nakreslil ilustrátor. Pozorne si poprezerali knižnicu, p. vychovávateľka im vysvetlila, že v knižnici sa nachádzajú knihy aj pre dospelých. Najviac deti zaujali encyklopédie. Získali poznatky, čo encyklopédia môže obsahovať. Návštevu knižnice ukončili čítaním z knihy O Guľkovi Bombuľkovi.