MEDZINÁRODNÝ DEŇ ŠKOLSKÝCH KNIŽNÍC

Slovenská pedagogická knižnica vyhlásila v školskom roku 2016/2017 12. ročník celoslovenského projektu Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice k Medzinárodnému dňu školských knižníc. Cieľ tohto projektu je jasný: Zábavnými formami podporiť u žiakov dobrý a trvalý vzťah ku knihe, školskej knižnici a k čítaniu, poznávaniu nového.

Téma 12. ročníka celoslovenského projektu:
Vzájomné učenie sa žiakov v dvojiciach alebo v malých skupinách
Názov podujatia: „PRIATELIA SI POMÔŽU“

ČÍTAME SPOLU
Žiaci v jednotlivých ročníkoch od rána čítali na hodinách slovenského jazyka, literatúry, čítania, ale aj v školskom klube rozprávky. Prvákom rozprávku prečítali p. učiteľky a v poobedňajšom ŠKD p. vychovávateľky. No niektorí prváci sú takí šikovní, že vedia už čítať a preto svoje schopnosti predviedli spolužiakom, ktorí ich s úžasom počúvali.

VIEŠ, ŽE...
Žiaci pracovali v skupinách  – s encyklopédiami a inými náučnými knihami. Otázkami a odpoveďami z kníh sa žiaci veľa dozvedeli z histórie dejín, zo sveta živočíšnej ríše, rekordov a iné zaujímavosti.

JESEŇ V PROJEKTOCH
Žiaci 3. – 4. ročníka v skupinkách alebo vo dvojiciach tvorili projekty s témou jesene. Práce detí sú vystavené na chodbe pri knižnici.

SÚŤAŽE V KNIŽNICI
Žiaci 3. – 4. ročníka si v knižnici zmerali sily vo vedomostiach, šikovnosti a vynachádzavosti. Žiaci súťažili v rýchlosti hľadania miest na mape, čítali krátke texty s rôznou intonáciou (smutne, veselo, záhadne, nahnevane), skladali slová z rozfúkaných slabík, hádali názvy rozprávok, znázorňovali rôzne zvieratá, ktoré museli ich spolužiaci uhádnuť. Žiaci v súťažiach prejavili emócie pri súperení, za ktoré boli odmenené drobnými odmenami.

HARRYPOTTERIÁDA
Žiaci 5. ročníka sa stretli na podujatí k Medzinárodnému dňu knižníc – na Harrypotteriáde. Počas mesiaca predtým žiaci na hodinách literárnej výchovy a doma čítali prvý diel knihy o Harrym Potterovi – Harry Potter a kameň mudrcov od spisovateľky J. K. Rowlingovej. Pripravili si kostýmy a zoskupili sa do družstiev. Podujatie v školskej knižnici otvorila pani učiteľka Hrubinová, ktorá všetkých čarodejníkov privítala na čarodejníckej konferencii a vysvetlila deťom, čo bude obsahom súťaže. V prvej úlohe deti v skupinách odpovedali na otázky z kvízu o prečítanej knihe. V druhej časti si mali rozdeliť úlohy a stať sa jednotlivými postavami z knihy. Jeden člen bol redaktorom Rockfordskéhho hlásnika a mal uskutočniť interview s hrdinami knihy. V tvorivej dramatike si deti vyskúšali kladenie otvorených otázok a interview, o ktorých sa učili na slovenskom jazyku. Poslednou úlohou bolo vylosovať si meno postavy a na písmená z mena vymyslieť charakteristické vlastnosti tejto postavy. V závere podujatia pani učiteľka vyhodnotila súťaž družstiev, pochválila deti za aktívnu účasť a odmenila ich sladkosťou.

VIEME PREZENTOVAŤ SVOJE NÁZORY
Žiaci 9.B sa na hodinách slovenského jazyka oboznámili o rečníckom štýle, jeho znakoch a útvaroch. Dostali za úlohu pripraviť si rečnícke vystúpenie na tému: Moja láska ku knihám. Počas Medzinárodného dňa knižníc na hodine prezentovali svoje diskusné príspevky. Vzájomne sa dozvedeli, akú literatúru majú ich spolužiaci najradšej. Pozitívom bolo, že sa snažili svojimi názormi ovplyvniť svojich priateľov a presvedčiť ich o tom, že kniha môže byť neodmysliteľnou súčasťou života tínedžera, pútavo vyjadrili svoju lásku k literatúre a neodolateľne opísali, prečo čítajú a prečo by mali čítať aj nečitatelia. Po niektorých inšpiratívnych príspevkoch určite dostali chuť aj zarití nečitatelia siahnuť po nejakej knihe.

ZÁLOŽKA DO KNIHY SPÁJA ŠKOLY
Žiaci v priebehu dvoch mesiacov vytvárali záložky do kníh. Poďakovanie patrí všetkým žiakom, ktorí vyrobili aspoň jednu záložku. Ďakujeme aj rodičom z 1.B triedy, ktorí pomohli škole a svojimi krásnymi záložkami obohatili našu zbierku záložiek.  Naša škola sa tak mohla zapojiť do 7. ročníka projektu Záložka spája školy. Záložky, ktoré si mohli prezrieť všetci žiaci na výstavke v knižnici, pošleme nám pridelenej škole – ZŠ Beňovského v Bratislave. Potešíme tak žiakov tejto školy a záložky, ktoré nám pošlú žiaci zo ZŠ Beňovského určite využijeme napr. aj ako darček pre predškolákov z MŠ.